Konserwacja Sauny Drewnianej

/, BLOG TimberIN/Konserwacja Sauny Drewnianej

Konserwacja Sauny Drewnianej

W większości przypadków ruskie banie wykonane w całości z drewna wymagają o wiele bardziej pieczołowitej konserwacji niż ich odpowiedniki powstające z polipropylenu lub włókna szklanego. Sytuacja nie zmieniła się zbytnio wraz z wprowadzeniem na rynek nowoczesnych saun drewnianych z modułami dodatkowymi. Jest to cena, jaką należy zapłacić za możliwość posiadania w stu procentach naturalnego produktu.

Absorpcja wody przez drewno

Nowoczesne jacuzzi drewniane powstaje z drewnianych desek, których wilgotność w procesie produkcyjnym jest dość niska. Kiedy jednak wystawione są one na działanie wilgoci, mogą one absorbować znaczne ilości wody oraz zwiększać objętość. Sytuacja taka nie występuje w przypadku produktów z tworzywa sztucznego, nawet przy ich stałym kontakcie z wodą. Drewno poddawane obróbce cieplnej jest odpowiedzią producentów na ten problem, jako że absorbuje ono mniejsze ilości wody i w znacznie mniejszym stopniu rozszerza się. W procesie obróbki termicznej woda zgromadzona w drewnie odparowuje, natomiast pory deski ulegają zwężeniu. Produkt wykonany z takich materiałów doskonale sprawdzi się na obszarach, gdzie duża wilgotność utrzymuje się przez cały rok.

Okres, w którym drewno najbardziej absorbuje wodę trwa w przypadku nowych ruskich bań od 1 do 2 tygodni. Proces można też przyspieszyć wykorzystując w procesie konserwacyjnym powszechnie dostępne trociny. W rzeczonym okresie nie jest zalecane używanie sauny do kąpieli. Trocinami należy posypać powierzchnię balii wypełnionej wodą. Pozwolą one zatamować ewentualne szczeliny oraz uniemożliwią deskom dalszą absorpcję wody.

Impregnacja drewna

Impregnacja drewna ma na celu przede wszystkim zmniejszenie wpływu wilgoci na strukturę i kondycję drewna. Zaleca się impregnację drewna dwa razy w roku. Najkorzystniejsze efekty daje ono przed oraz zaraz po zakończeniu okresu zimowego. Impregnacji poddawać należy wyłącznie drewno znajdujące się w zewnętrznej, nie natomiast wewnętrznej części balii. Najbardziej satysfakcjonujące rezultaty daje impregnacja olejem lnianym.

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci

Pomimo faktu, że nadmiar wilgoci nie jest dobry dla drewna, równie niekorzystny okazać się może jej brak. W rzeczonym przypadku drewno może się kurczyć, co prowadzić może do nieszczelności ruskiej bani. Warto w cieplejszym okresie roku regularnie napełniać saunę wodą. Nie musi ona być wypełniona w pełni – należy pozostawić 10 -15 centymetrów przestrzeni niewypełnionej cieszą, aby uniknąć jej wylewania się z jacuzzi. Po opróżnieniu, ruska bania nie powinna pozostawać sucha przez dłuższy okres czasu.

Drewniane sauny ogrodowe w zimie. Jak je chronić?

W cieplejszych miesiącach warto regularnie wypełniać ruską banię wodą. Niemniej jednak, w zimie powinna ona zostać opróżniona. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość, co prowadzić może do uszkadzania lub całkowitego zniszczenia produktu. Naturalna wilgoć powietrza w omawianym sezonie ochroni drewno, z którego wykonana jest sauna przed nadmiernym zsychaniem się.

2024-01-23T13:04:46+01:00

About the Author:

Leave A Comment

Skontaktuj się z nami!
close slider