Konserwacja Balii – Co Powinieneś Wiedzieć?

/, BLOG TimberIN/Konserwacja Balii – Co Powinieneś Wiedzieć?

Konserwacja Balii – Co Powinieneś Wiedzieć?

Dlaczego musisz przeprowadzać konserwację swojej balii?

Nie ma nic dziwnego w tym, że balia całkowicie drewniana wymaga więcej konserwacji w porównaniu do balii z wkładem z włókna szklanego lub polipropylenu. Oznacza to, że drewniane baliesauny wymagają nieco więcej wysiłku w celu ich właściwego utrzymania. Jednakże drewniane balie są produktami w 100% naturalnymi i specyficznymi.

Puchnięcie balii

Nowo zakupiona drewniana balia musi pęcznieć, aby utrzymać wodę w środku. Drewno pochłania wodę, rozszerza i zamyka małe szczeliny wewnątrz struktury. Należy pamiętać, że całkowicie drewniane balie zawsze będą miały pewien poziom nieszczelności. Balia z wkładem z włókna szklanego lub polipropylenu nie jest w pełni naturalna, ale nie ma takich przecieków.Zwykle obrzęk nowej balii trwa około 2-5 dni. Czas ten zależy od gatunku drewna. Najlepszym środkiem do zastosowania podczas tego procesu są trociny lub kawa sypana. Nie zalecamy kąpieli w tym okresie, ponieważ odrobiny trocin czy kawy pływają w wodzie, a ich małe cząsteczki, przepływające przez miejsca wycieków, przyczepiają się i wypełniają szczeliny, eliminując tym samym przecieki.

Impregnacja drewna

Proces impregnacji pomaga zwalczyć negatywny wpływ otoczenia na drewno. Należy to robić dwa razy w roku: przed i po zimie. Należy pamiętać że tylko zewnętrzna część balii powinna być pokryta olejem. Do tego celu olej lniany pasuje idealnie.

Nawilżanie drewnianej balii

Proces nawilżania drewna jest bardzo ważny, regularne przeprowadzanie tego zabiegu pozwala uniknąć skurczenia się drewna, które ostatecznie mogłoby zacząć przeciekać. Jeśli jednak doszło by do tej sytuacji, należy ponownie przeprowadzić proces pierwszego napęcznienia balii. Zalecamy utrzymywanie choć kilkunastu centymetrów wody w środku przez cały czas, ale jeśli balia wymaga naprawy lub czyszczenia, to nie powinna być przechowywana bez wody przez bardzo długi czas.

Jak chronić drewnianą balię w okresie zimowym?

Konieczne jest dbanie o balię również w okresie zimowym. Zalecamy odprowadzenie wody z balii. Nie jest prawdą, że małe elektryczne ogrzewacze podłączone do filtracji mogą pomóc w utrzymaniu ciepłej wody w zimie. W ten sposób narażasz na uszkodzenie swojej balii. Ponadto trzeba pamiętać, że zamarznięta woda zajmuje około 5% więcej miejsca i może to spowodować całkowite zniszczenie drewna. Wiadome jest, że poziom wilgotności w czasie zimy jest znacznie wyższy niż w lecie, więc w zasadzie masz naturalną wilgoć dla balii bez konieczności jej nawilżania.

 

 

2021-08-17T09:58:58+02:00

About the Author:

Leave A Comment

Skontaktuj się z nami!
close slider